Ověření a registrace domény

www.
.
 
 

Výběr doménového jména

Úvod / Domény / Výběr doménového jména  

Ať už máte s Vaším projektem na Internetu jakékoliv úmysly, budete pravděpodobně chtít, aby se k němu snadno dostali uživatelé, potažmo vaši zákazníci. Jednouše řečeno potřebujete být identifikovatelní. Vyberte tedy svému projektu vhodné doménové jméno, které bude unikátní na celém Internetu.

Strategie při výběru vhodného jména závisí na tom, jaké máte s daným webovým projektem úmysly. Chcete-li například publikovat zážitky z dovolené, jistě svou pozornost zaměříte na názvy, odpovídající jménům navštívených míst. Jiným způsobem budete postupovat v případě, kdy na Internetu podnikáte a chcete vybudovat silnou a zapamatovatelnou značku.

Výběr doménového jména v kostce

  • Promyšlení vhodného názvu a výběr koncovky, domény prvního řádu, v závislosti na povaze projektu.
  • Ověření, zda-li je název volně k dispozici a při kladném výsledku název zaregistrovat.
  • V případě, že název volný není, zkusit vybrat jiný název/koncovku, případně se domluvit s majitelem, zda-li (a za jakých podmínek) je ochoten doménový název přesunout pod vaši správu.
  • Promyslet potřeby projektu a společně s názvem domény vybrat také vhodného hostingového partnera.
1. Struktura doménového jména

Doména se skládá z názvu (např. datahost) a koncovky (např cz). Hovoří-li se o doménách, obecně se myslí domény 2. řádu. Řády se oddělují vždy tečkou - koncovka .cz je doména 1. řádu (tzv. Top Level Doména - zkráceně TLD), datahost.cz je doména 2. řádu (tzn. doména), www.datahost.cz je doména 3. řádu (té se říká subdoména) atd.

Domény 1. řádu (TLD) jsou vytvářeny a přidělovány na základě rozhodnutí mezinárodních institucí. Domény 2. řádu se registrují prostřednictvím určených registrátorů či správců dané TLD. Domény dalších řádů se pak vytvářejí k zaregistrovaným doménám 2. řádu.

2. Koncovka doménového jména

Takové doménové jméno pak bude obsahovat samotný název a zakončeno bude tzv. koncovkou – doménou prvního řádu, která zařadí váš doménový název do určité hierarchie tak, aby ho nebyl problém kdykoliv najít. Běžně volenou variantou koncovek bývají tzv. národní domény. Pro Českou republiku jde o příponu .cz, u Německa vás jistě nepřekvapí koncovka .de.

Velmi oblíbené bývají také tzv. generické domény. Těch je mnohonásobně méně než národních a mnohem přesněji specifikují pole působnosti daného webového projektu. Jde kupříkladu o koncovku .org, jež je často k vidění u různých organizací. Doménové jméno společně s koncovkou tvoří dohromady doménu druhého řádu (např. datahost.cz).

3. Postup při tvorbě názvu doménového jména

Při promýšlení názvu se vám ale může stát, že vámi zvolené doménové jméno již bude obsazené. Celý proces výběru se totiž řídí pravidlem: „kdo dřív přijde a zaplatí, má doménu“. Počítejte s tím, že ty nejatraktivnější názvy již budou pravděpodobně zabrané a v takovém případě vám za normálních okolností nezbude nic jiného, než zvolit název jiný. V některých případech pomáhá volba jiné koncovky (domény prvního řádu), protože abcd.cz a abcd.com tvoří dvě zcela odlišné entity.

Vlastníkem a plátcem registrovaného doménového jména je vždy její majitel. Hostingové společnosti vystupují pouze jako tzv. techničtí správci,  což znamená, že mohou měnit technické parametry domény (DNS záznamy). Danou změnu však mohou provést až po odsouhlasení majitele doménového jména.

 

Klientská sekce

 
 
Máte problém s přihlášením?

Nástroje pro správu

 

Nápověda

Využijte naši rozsáhlou nápovědu k vyřešení Vašeho problému. V nápovědět naleznete odpovědi na mnoho Vašich otázek.

Přejít do znalostní báze
 
 
 x  x